Lördagen den 1 April 2023 - Senast uppdaterad 2022.11.10 - kl 15.27
Kan jag bli rik på mitt företag?
Sydsvenskt Näringsliv (Handelskammarens tidning)
2008.11.03
Handelskammartidningen om det gemensamma seminariet den 25 september 2008.
Nexxt genomförde ett seminarium på rubrikens tema i samverkan med MAQS Law, HQ Bank och Handelskammaren
Handelskammaren stod som inbjudare och värd med 35-talet betalande deltagare på plats.
Vad är företaget värt?
Driva Eget nr 3, 2008
2008.09.10
Tre sidor, 13 till 15 om hur Nexxt värderar företag.
Handlar om Nexxt arbetssätt och metodik, vd fokusera på vid en anlys och fallgropar att tänka på.
Artikeln belyser oc´kså tre exempel på av Nexxt genomförda affärer med redovisning och siffror kring affärerna. (Givetvis med uppdragsgivarnas godkännande)
Företagsmäklare till Danmark
Visar sida 2 av 4
Nexxtportalen
Visste du att!?
Att föregegångaren till Sveriges Riksbank var den privata Palmstruchska banken från 1657 som gick i konkurs 1664, efter egen sedelutgivning och vidlyftiga åtaganden.
Beställ våra böcker
Nexxt Företagsmäklare förmedlar företag i omsättningsintervallet några till cirka tjugofem miljoner i årsomsättning hos uppdragsföretagen.
Boken handlar till stor del om affärssituationer som gått fel och läget har havererat eller varit nära att haverera och i några fall slutat i inget.
Boken handlar till stor del om affärssituationer som gått fel och läget har havererat eller varit nära att haverera och i några fall slutat i inget.